Cestování

KorfuSingapurAlpy

Užitečné tipy pro cestování po ČR i do zahraničí


Správné načasování cestování po Evropě

Někteří lidé mají dostatečně flexibilní volbu, kdy mohou jet na dovolenou, jiní jsou limitování svým zaměstnavatelem. Naštěstí Evropa vítá návštěvníky 365 dní v roce – a každá sezóna nabízí jinou atmosféru a jiné zkušenosti. Každý si tak může přijít na své. Stačí se jen těmito informacemi řídit.

V cestovním průmyslu se rok dělí do tří sezón: hlavní sezóna (od poloviny června do konce srpna), hraniční sezóna (od dubna do poloviny června a září a říjen) a mimo sezónu (listopad až březen). Každá sezóna má své pro i proti. Pokud je však Vaším cílem poznat nové lidi nebo kulturu dané země – nezáleží na tom, kdy během roku se vydáte na cestu.

Hlavní sezóna

Léto je skvělé období na cestování – až na davy lidí a vysoké teploty. Slunečné počasí, dlouhé dny a překypující noční život je silným tahákem pro cestování v tomto období. Pro rodiny jsou zase důvodem prázdniny dětí. Zde je několik tipů, které Vám pomohou v tomto období zachovat klid.

Myslete na možnost vzniku front

Dříve nebo později, pokud budete chtít navštívit známé evropské památky v hlavní sezóně, dostanete se do fronty. Je to bohužel nevyhnutelné, proto se na to připravte předem. S tímto zdržením počítejte i při plánování svého dne. Můžete si zjistit předem, zda je srpen vytíženější než červenec. Pravděpodobně v červenci bude méně turistů, protože například v Německu začínají prázdniny zhruba od srpna do září.

Vyhledávejte místa, která nejsou komerčně propagována

Po celé Evropě se nachází památky, jejichž popularita je umocňována letáky a reklamami jako turistická atrakce. Tato místa jsou pak vysoce turisticky exponovaná. Pokud cestujete autem, můžete využít své mobility tím, že opustíte vyšlapané turistické trasy. Nejenže narazíte na méně turistů a vyhnete se řadám, ale ceny v takovýchto oblastech jsou častokrát nižší. Například pláže na řeckém Peloponéském poloostrově nabízí stejné pláže, počasí a vodu jako opěvovaný ostrov Santorini a Ios... Klidnější prostředí pak může být další výhodou těchto méně propagovaných oblastí.

Vyberte si vhodné místo k přespání

Pokud už cestujete do proslulých destinací jako je např. ve Španělsku Toledo nebo v Itálii San Marino, vyplatí se objednat si zde také hotel. Ve větších městech může být sice ubytování dražší, ale Vy můžete využít večerní návštěvy města a některých památek. V tomto čase se totiž města vylidní a lidé už tráví čas večeří a plánováním druhého dne. Opět tedy příležitost užít si cestování bez ruchu a tlačenic.

Připravte se na horko

Vedro může být nevýhodou pro turisty navštěvující památky. Parno návštěvy činí náročnějšími. Večer se to ale stává výhodou – čím dál více restaurací budují posezení pod širým nebem a Vy si například můžete užívat krásy dorážejícího moře – a takový pohled při večeři a příjemné večerní teplotě je k nezaplacení.

Některá místa jsou vhodnější pro návštěvu v hlavní sezóně

Pokud je Vaším cílem jižní část Evropy, nemusíte příliš dbát na roční období. Co se ale týče severních oblastí – například Skandinávie – nedoporučuje se navštěvovat tyto země mimo sezónu, která je zde poměrně krátká. Trvá od poloviny června do konce srpna. Mimo toto období není zaručen veškerý turistický komfort. Služby pro turisty – výletní lodě apod. Mohou být omezené – např. vyplouvat 1 denně namísto vyplutí každou hodinu apod.

Hraniční sezóna

Tato sezóna kombinuje výhody jak sezónních tak mimosezónních návštěv. Stojí vždy za úvahu, zda ji nevužít. Počasí je totiž již slušné, denní světlo dostatečně dlouhé, přitom je méně davů a turistický průmysl je již zpravidla funkční. Tyto sezóny se mohou lišit podle destinace – týká se to například Středomoří, kde je delší.

V této sezóně se nabízí jarní a podzimní termín. Pokud plánujete vycházky do přírody, vyplatí se spíše pozdní jarní - v první části jara ještě mohou být v přírodě zbytky sněhu.

Mimo sezónu

Výhodou cestování mimo sezónu je nízká cena. A to jak za služby poskytnuté v místě zvolené destinace, tak i cena, kterou zaplatíte cestovní kanceláři. Pokud jsou památky stále v provozu (a u většiny to tak je), pak se připravte na to, že nebudete muset čekat dlouhou řadu a možná ještě dostanete slevu...

Nevýhodou může být nepříznivé počasí a kratší otvírací doby. Některá místa také nemusí být mimo sezónu v provozu – pokud je pro Vás některé zásadní, je vhodné si jeho přístupnost v době dovolené mimo hlavní sezónu ověřit předem.