Cestování

KorfuSingapurAlpy

Užitečné tipy pro cestování po ČR i do zahraničí


Cestování seniorů

V současné době cestuje stále více seniorů. Na to, aby si člověk splnil svůj sen, není nikdy pozdě. Ani Vy se nebojte vyrazit si do své vysněné destinace. Senioři se na cestu musí jen o trochu více připravit.

Kdy nejlépe vyrazit

Pokud jste důchodce, můžete cestovat kdykoli. Využijte proto výhod. Buďte chytří a při výběru termínu se zaměřte na předsezónní cestování! Tzn. na květen + červen a září + říjen). V tomto období většina lidí zpravidla vyrazit nikam nemůže, natož pak na delší cestování.

Kapacity jsou prtoto volné, ceny příznivé. A nejenže získáte lepší ceny, ale vyhnete se také přílišným teplotním extrémům v létě i v zimě. A mj. také davům lidí. Cestoivání seniorů má toto příjemné specifikum – tuto možnost, kterou stačí jen využít.

Létání

•  Pokud Vám dělá problém sedět delší dobu ve stísněném prostoru sedadel, vybírejte si v letadle sedadla u uličky, do které můžete natáhnout nohy... Pokud je Váš let delší, nebojte se občas projít v uličce.

•  Dobře si označte své zavazadlo, abyste ho snadno na pásu při výdeji zavazadel našli. Vhodné jsou žluté nebo výrazné stuhy, které si uvážete na kufr, nebo přímo barevný kufr (například oranžový). Ale pokud na toi zapomente, tak by se nemělo stát nic horšího, než že si je nepoznáte mezi ostatními zavazadli ostatních cetsujících a budete si muset počkat, až bude Vaše zavazadlo na pásu to poslední. Většina kufru je v decentních, tmavých barvách, proto ten svůj díky stuze uvidíte s dostatečným předstihem.

Zavazadla

Balte si opravdu jen to nejnutnější. Pamatujte na:

•  to, že pokud berete léky, které nemusíte mít nutně u sebe, nebalte je do svého příručního zavazadla, cestujete-li letadlem. Léky vám mohou způsobit problémy při průchodu bezpečnostním rámem letiště.

•  to, abyste svůj kufr spíše odlehčili – nebalte si tedy příliš mnoho oblečení. Případně raději častěji perte.

•  pořízení kufru na kolečkách, který můžete jednoduše táhnout za sebou, nikoli njen nosit.

•  že pokud nosíte naslouchátka, nezapomeňte si vzít náhradní baterie.

•  že je praktické si přibalit lupu, s pomocí které můžete studovat drobné plánky a mapy a na místě byste ji možná obtížně sháněli.

Cestovní pojištění

Senioři platí zpravidla více za cestovní pojištění – právě proto, že je více pravděpodobné, že ho budou potřebovat. Přesně si zjistěte u Vaší zdravotní pojišťovny, jak Vaše zdravotní pojištění funguje v zahraničí. To, abyste věděli z čeho by bylo hrazeno Vaše příp. Ošetření v zahraničí a do jaké výše.

Kromě něj je vhodné uzavřít si i cestovní pojištění jako takové kryjící rizika typu ztráta zavazadel nebo zrušení letu apod. Případně si můžete zvolit pojištění nové, které bude plně odpovídat Vašim požadavkům. Na poli cestovního pojištění se totiž leccos změnilo a pojistit se dá opravdu cokoliv.

Léky

Je dobré vzít si s sebou plnou zásobu léku, které berete, a to v originálních obalech, protože nalezení toho správného léku, a to zejména na jiném kontinentu, může být jinak značně obtížné. I pokud berete jen vitamíny a doplňky stravy, v zahraničí je mohou prodávat v jiné formě, než na kterou jste zvyklý. Proto, je-li tp důležitá součást Vaší životosprávy, může stát za to vzít si tyto vlastní a nespoléhat na jejich sehnání až na místě.

Pokud víte, že vám Vaše léky nevystačí na cestě, navštivte svého lékaře, aby Vám je předepsal do zásoby. Pokud ani toto nestihnete, zjistěte si od svého lékaře (například telefonicky) alespoň názvy ekvivalentních léků, ať máte více možností.

Ubytování

•  Hledejte si takové ubytování, které Vám zajistí dostatek pohodlí. To znamená buď hotel s výtahem, nebo pokoj v přízemí. Schody mohou být zbytečný problém – tím spíše, pokud si navíc ponesete těžká zavazadla.

•  Vyberte si, zda Vám více vyhovuje sprcha nebo vana.

•  Taktéž lokace hotelu je poměrně důležitá. Můžete si vybrat hotel, který je blízko železniční stanice nebo letiště, zde Vás ale může rušit hluk. Pobyt v centru může být o něco dražší, je odsud ale dobrá dostupnost kamkoli do města – zejména památky se nachází většinou v centru.

Cestování po městě

Metra mohou znamenat hodně chůze a schodišť. Zvažte proto i využití autobusů nebo třeba taxi služby. Pronájem vlastního auta může být problém – většina společností půjčující auta má totiž stanovenou horní věkovou hranici. Abyste předešli problémům, už u telefonické rezervace, pro jistotu zmiňte svůj věk.

Slevy na dopravu

Jen tím, že ukážete svůj cestovní pas, můžete získat při cestování cenové zvýhodnění na mnoha památkách, ale také i jiných událostech, jako jsou koncerty či divadla. Vždy proto může být užitečné se zeptat na slevu, a to i když ji zrovna u pokladny nevidíte napsanou.

V evropských zemích mohou například senioři ve věku od 60 až 67 let získat železniční jízdenku se slevou. Musíte si ale nechat vystavit kartu u země, do které cestujete. Tato karta Vás bude opravňovat k využití seniorské slevy, co se železniční dopravy týče. Takovou kartu mají země jako je Rakousko, Belgie, Velká Británie, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Norsko. Tuto kartu zakoupíte za jednorázový poplatek na železniční stanici a je platná jeden rok.

Co se týče městské hromadné dopravy – i ta nabízí slevy pro seniory (někde je dokonce od 70 let doprava zdarma). Musíte ale také vlastnit kartu, která potvrdí, že jste senior, a kterou si necháte vystavit u příslušné dopravní společnosti.